ABD’de Kaliforniya Üniversitesi öğrencilerinin Filistin’e destek gösterileri yeniden başladı

AA

ABD’de üniversite kampüsleri, Filistin’e destek gösterilerine sahne oluyor. İsrail’i endişelendiren görüntülere, Üniversitesi’nden (UCLA) bir yenisi daha eklendi.

UCLA’nın destekçisi öğrencileri, İsrail ordusunun Gazze’ye ağır bombardımanlarına tepki göstermek üzere bir kez daha dayanışma kampı kurdu.

Los Angeles’ta toplanan yüzlerce öğrenci, UCLA Rektörü Gene Block’un Kongresi’nde üniversiteye bağlı kampüslerde “Yahudi öğrencilerin güvenliğini sağlayamadığı” gerekçesiyle suçlandığı sırada yeniden protesto başlattı.

Netanyahu: İsrail’i yok etmek istiyorlar

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’deki üniversite kampüslerinde ortaya çıkan görüntülerden rahatsız olmuş, “İsrail’i yok etmek istiyorlar.” demişti.

Kampüsteki “Kerckhoff Hall” binasının verandasında toplanan öğrenciler, ahşap barikatlar, metal çitler ve masalar kullanarak yeni kamp alanı oluşturdu.

Filistin’e destek için toplandılar

Üniversite personeli, protestoculara kampüsü derhal terk etmeleri, aksi halde disiplin cezası alabilecekleri veya tutuklanabilecekleri uyarısında bulundu.

Filistin’e destek gösterisine katılan öğrencilerin bir kısmı bu uyarı üzerine protestoyu sonlandırdı fakat bazıları “Dodd Hall” okul binasında tekrar toplandı.

Polis müdahalesine tepki

Öğrenciler, önceki gösterilerde polisin kendilerine karşı cop ve plastik mermi kullanmasının yanlış olduğuna dair sloganlar attı.

“Öğrencilerimizin yanında duruyoruz”

Filistin destekçisi öğrencilere bazı öğretim görevlileri ve sendika üyeleri de destek verdi. Göstericilerin taşıdığı pankartta şu ifade yer aldı:

UCLA öğretim üyeleri ve çalışanları olarak öğrencilerimizin yanında duruyoruz.

Saatlerce süren barışçıl protesto, polisin müdahalesiyle son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir